De kezdjük először azzal: mi az, amit csak nálunk kapsz meg? Infókönyvtáros, könyvtár- és információtudományi és kulturális örökség tanulmányok képzés máshol is van az országban. A szegedi képzés azonban más, mint a többi: a különböző egyetemek különbözőképpen töltik meg tartalommal a közös keretet. Hogy lehet ez?
Ismerkedjünk kicsit a képzés alapjaival: ahhoz, hogy a diplomád följogosítson bizonyos foglalkozások végzésére, hasonló képzést kell kapnod. A képzés két részből áll: törzsképzésből, ezeket a kurzusokat mindenkinek el kell végeznie, és specializációból. Ez utóbbi egy-egy képzési irány, hasonlít kicsit a fakultációhoz: valamelyik szükséges a diploma megszerzéséhez, de te döntheted el, hogy melyiket választod. Figyelj viszont arra, hogy a specializációk ugyanis nem azonosak az egyes egyetemeken! Más a választék, tehát a jelentkezés előtt érdemes megfontolni, később mit szeretnél tanulni.
Nézzük akkor a törzsképzést – más ez, mint a többi? Igen! Azt törvény írja elő, hogy az egyes diplomák megszerzéséhez milyen témakörökből hány kreditet kell teljesíteni. A képzési követelmények azonban – nagyon helyesen – csak azokat a nagy témaköröket nevezik meg, amelyek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy a végén ugyanaz legyen a diplomádba írva, mint azoknak, akik más egyetemeken végezték el az azonos nevű szakot. Bizonyos határok között az egyetemek már eltérhetnek egymástól abban, hogy melyik témakörre mennyi hangsúlyt helyeznek, a klasszikus könyvtárosi tárgyakból van-e több (mondjuk: tájékoztatás, címleírás, könyvtári rendszerek), vagy az informatikai tárgyakból, hogy inkább a kultúrtörténet vagy inkább az irodalom, kommunikáció kerül előtérbe. Az is eltér, hogy az egyes témakörökön belül milyen konkrét kurzusokat kínálnak az egyetemek.
A specializációk pedig végképp különbözhetnek, mert azt egy adott egyetem dönti el, hogy milyen választékot kínál hallgatóinak. Ha meg akarod nézni, hogy a mi képzéseinken miből választhatsz, itt találod. A kulturális örökség képzésünkön nincs specializáció, de nemcsak ez egészen egyedi a szegedi képzésben, hanem a tartalma is – nézd meg a képzés leírását itt és itt.
Ami pedig a sok más okot illeti: nézz szét itt a válaszok között! Az ország kiemelkedő egyetemének válhatsz a polgárává az ország leggyönyörűbb és leginkább napsütötte városában! A 21. századi könyvtár és a BTK a diáknegyed közepén, saját egyetemi sportpályák, füvészkert és csillagvizsgáló vár, az egyetem extra juttatásokat biztosít a hallgatóinak, ha első helyen jelölsz meg bennünket, még külön ösztöndíjra is pályázhatsz ezzel. De Szegeden sem lehet soha unatkozni: minden van, amit egy nagyvárostól elvárhatunk, fesztiválok, színházi, zenei rendezvények, mozik és filmklubok, rengeteg sportolási lehetőség, strandok, fürdők, folyópart, vadaspark, nyüzsgő nemzetközi diákélet a belváros teraszain, terein, parkjaiban – és mindez úgy, hogy Szeged nem rohan, az emberek mosolygósabbak – talán ez az, ami a nem helyieknek először föltűnik. És ha szeretsz biciklizni, nem csak a városban, de 20 kilométeres körzetében is mindenhová eljuthatsz biztonságos bicikliutakon, kirándulni, sportolni, lazítani.
Na és a halászlé és a túrós csusza halpaprikással... Hát, kóstold meg. Bármelyik szegedi halászcsárdában – van jó néhány. Ebben a fő veszély nem a szálka, hiszen a szegedi halászlében filézett hal van, hanem az, hogy utána sehol máshol nem lesz kedved halászlét rendelni...